LOGOWANIE

SZUKAJ

Drużyna Harcerska NS „Promienie”

Drużyna harcerska „Nieprzetartego Szlaku” działa przy naszej szkole od 2001 roku. Powstała z inicjatywy mgr Zofii Szczepaniak, później drużynową została mgr Anna Chojnacka. Dużym problemem "Słoneczek" - bo taka była pierwsza nazwa drużyny - był zakup mundurów dla wszystkich harcerzy, bardzo to opóźniło złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego. Dopiero w 2003 roku nasza drużyna uroczyście dołączyła do braci harcerskiej (jest co wspominać!). Od początku istnienia harcerze biorą udział w Integracyjnych Olimpiadach Uśmiechu organizowanych przez Komendę Hufca ZHP w Częstochowie. Przez kilka lat "Słoneczka" (od 2002 roku) prezentowały swoje umiejętności wokalne podczas obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. W 2004 roku zaprezentowały utwór „Bieszczady” oraz taniec „Jenka”.

Wiosną 2004 roku „Słoneczka” wybrały się na wędrówkę po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej w okolicach Olsztyna zdobywając swoje pierwsze sprawności: ekologa i podróżnika.

W roku szkolnym 2004/2005 „Słoneczka” doskonaliły umiejętność dbania o przyrodę – harcerze aktywnie uczestniczyli w akcji Sprzątanie Świata. Drużyna także godnie reprezentowała szkołę podczas Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wykrzykując ze sceny w stronę zdumionej publiczności – „Buźka”.

Również w maju nasi harcerze udali się na X Jubileuszową Pielgrzymkę ZHP pomagając Kręgowi Instruktorskiemu „Szaniec” przy kuchni polowej, a potem pałaszując żur z kiełbasą dzielili się wrażeniami ze spotkania z bracią harcerską.

W roku szkolnym 2006/2007 nasi harcerze wraz z drużynową wybrali się do Pałacu Ślubów na wystawę zorganizowaną z okazji 95-lecia harcerstwa ziemi częstochowskiej. Zaprzyjaźnieni druhowie w przystępny sposób opowiadali nam o zgromadzonych tam eksponatach i fotografiach. Zdjęcia z wystawy można obejrzeć w naszej galerii.

Co roku nasza szkolna drużyna bierze udział w zmaganiach sportowych podczas Sportowej Olimpiady Uśmiechu organizowanej przez Namiestnictwo Nieprzetartego Szlaku Hufca ZHP Częstochowa przy pomocy i zaangażowaniu instruktorów z KI „Twierdza”. Stając w szranki z pozostałymi drużynami zawsze pamięta o zasadach fair play, dba również o dobrą zabawę oraz radosną i życzliwą atmosferę w trakcie trwania zawodów (zdjęcia z ostatniej olimpiady w naszej galerii).

„Słoneczka” angażują się również w wiele akcji i imprez harcerskich, takich jak: „Znicz”, Wigilia harcerska”, „1% podatku”, Zlot Hufca czy Święto Pieczonego Ziemniaka, które na stałe zagościło w kalendarzu uroczystości organizowanych przez Namiestnictwo Nieprzetartego Szlaku. Chętnie też biorą udział w zbiórkach integracyjnych, które odbywają się w Salezjańskim Ośrodku Wychowania i Animacji „SOWA”, gdzie wspólnie z zaprzyjaźnioną drużyną NS „Pszczółki” pląsają, tańczą, śpiewają piosenki harcerskie i zdobywają nowe umiejętności.

14 maja 2009 roku drużyna powiększyła swoją liczebność, a nowi harcerze złożyli Przyrzeczenie Harcerskie na ręce phm. Wojciecha Śliwowskiego, który reprezentował Komendanta Hufca.

W 2012 roku drużynową została mgr Tatiana Telehojna-Jasińska, a drużyna przyjęła nazwę "Promienie".

Zespół Szkół Specjalnych nr 45 w Częstochowie
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 45,
Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 2
42-224 Częstochowa ul. Czecha 15, tel: (34) 324-65-35
e-maile: zss45@edukacja.czestochowa.pl, dyrektor@zss45.czest.pl,
sekretariat@zss45.czest.pl
Strona internetowa - kontakt