LOGOWANIE

SZUKAJ

Galerie zdjęć

Od 2007 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej ISAAC (International Society for Augmentative and Alternative Communication) październik jest Międzynarodowym Miesiącem Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej, w skrócie AAC.
W tym roku - 27 października - po raz pierwszy aktywnie przyłączyliśmy się do obchodów święta AAC. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zaprosili na swoje zajęcia integracyjne młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza. Powitanie i poznanie swoich imion nie odbyło się jednak w tradycyjny sposób lecz za pomocą albumów komunikacyjnych Talking Photo Album. Dopiero potem – w celu integracji – zaśpiewaliśmy wspólnie z zaproszonymi wolontariuszami jesienne piosenki; w wyborze instrumentów muzycznych niezbędny okazał się 8-polowy komunikator Tech/Talk. Równie niezastąpione w porozumiewaniu się podczas spotkania były książki komunikacyjne i komunikatory. To za ich pomocą uczniowie, którzy mają trudności w porozumiewaniu się w sposób werbalny mogli wskazać swoje ulubione czynności oraz dowiedzieć się co nieco na temat zainteresowań zaproszonych gości. Uczniowie wykorzystując wszystkie zmysły poznawali jesienne skarby, których szukali w pudłach, na koniec zabawy pokazując symbol graficzny PCS znalezionego konkretu. Podczas spotkania wszystko było ciekawe i warte uwagi: liście, owoce, warzywa, jesienne dary parku i lasu, kolory, kredki, brystole, ale przede wszystkim książki komunikacyjne, komunikatory oraz piktogramy. Swoje umiejętności komunikacyjne wszyscy ćwiczyliśmy również w trakcie wspólnego wykonywania prac plastycznych mających na celu utrwalenie symboli PCS oraz praktycznego wykorzystania komunikatorów w komunikacji pozawerbalnej.
Spotkanie było okazją, by goście zobaczyli jakie możliwości porozumiewania się dają komunikatory, książki do komunikacji, gesty czy piktogramy i co najważniejsze, aby mogli przekonać się, że pomoce te pomagają niemówiącym osobom z niepełnosprawnością intelektualną wypowiedzieć się, opowiedzieć coś o sobie, o coś poprosić a także czasami zwyczajnie „powiedzieć” nie. Licealiści z ciekawością przeglądali książki do komunikacji Kamila, Mikołaja czy Patrycji. Próbowali ich używać, co okazało się nie takie proste. Duże zainteresowanie budził komunikator TechTalk. Oczywiście pytań i odpowiedzi było bez liku, ograniczał nas tylko czas. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, drobnymi upominkami, jakie nasi uczniowie dostali od gości i obietnicą, że za rok spotkamy się ponownie.

Kliknij tutaj i obejrzyj film ze spotkania zrealizowany przez nasze nauczycielki - Annę Kuśmierską i Żanetę Dylikowską.

Obchody Międzynarodowego Miesiąca AAC (Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej)

Zespół Szkół Specjalnych nr 45 w Częstochowie
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 45,
Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 2
42-224 Częstochowa ul. Czecha 15, tel: (34) 324-65-35
e-maile: zss45@edukacja.czestochowa.pl, dyrektor@zss45.czest.pl,
sekretariat@zss45.czest.pl
Strona internetowa - kontakt