LOGOWANIE

SZUKAJ

Nasz zespół teatralny przygotował wg własnego scenariusza swoją pierwszą sztukę pt. „Uwierz”. Sztuka ta została zaprezentowana podczas I Częstochowskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Terapia przez sztukę”. Podczas takiego przeglądu teatralnego dzieci niepełnosprawne mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich.

Zespół teatralny „Pigmalion”

„Pigmalion” to zespół teatralny, który powstał w roku szkolnym 2003/2004 z inicjatywy następujących nauczycieli: mgr Anny Mikołajczyk, mgr Agnieszki Choły, mgr Justyny Szalińskiej i mgr Mariusza Rosaka. Celem kółka jest: dostarczanie doświadczeń społecznych, kształtowanie odpowiedzialności i współpracy w grupie. Na zajęciach uczniowie mają okazję do rozwoju zainteresowań, rozwijają swoją pamięć, nabywają umiejętności poruszania się po scenie. Nasz zespół teatralny przygotował wg własnego scenariusza swoją pierwszą sztukę pt. „Uwierz”. Sztuka ta została zaprezentowana podczas I Częstochowskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Terapia przez sztukę” zorganizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Częstochowie. Przegląd trwał dwa dni – 17 i 18 marca 2004 roku i miał miejsce w Salezjańskim Ośrodku Wychowania i Animacji „SOWA” w Częstochowie. Przewodniczącą jury była znana polska aktorka – Pani Emilia Krakowska, która po zakończeniu Przeglądu zrobiła sobie z „Pigmalionem” pamiątkowe zdjęcie.

„Pigmalion” wystąpił również na odbywającym się co roku Święcie Szkoły, gdzie mógł zaprezentować się przed całą szkołą, gronem pedagogicznym i rodzicami. Nikt nie krył wzruszenia, a pochwałom oczywiście nie było końca.

W roku szkolnym 2004/2005 koło teatralne postanowiło kontynuować swoją działalność. Do „Pigmaliona” dołączyła mgr Anna Chojnacka i tak wzmocniony zespół postanowił wziąć udział w II Częstochowskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Terapia przez sztukę”, również zorganizowanym przez ZSZS w Częstochowie. Tym razem przegląd miał miejsce 9 marca 2005 roku w Sali Widowiskowej Politechniki Częstochowskiej. Przewodniczącym jury był aktor częstochowskiego teatru pan Marek Ślosarski, który osobiście gratulował młodym aktorom wspaniałego pomysłu i wielkiego zaangażowania podczas gry na scenie. „Pigmalion” przygotował sztukę pt. „Maski”, oczywiście wg własnego scenariusza i własnoręcznie wykonanych strojów – uczniowie przy pomocy nauczycieli uszyli białe peleryny oraz projektowali maski. W marcu 2006 roku „Pigmalion” po raz trzeci wziął udział w Przeglądzie Małych Form Teatralnych. Tym razem wystawił adaptację „Małego Księcia” (zdjęcia z III Przeglądu Małych Form Teatralnych w naszej galerii).

Przygotowanie do IV Przeglądu spoczęło głównie na barkach dwojga nauczycieli – p. Agnieszki Choły i p. Mariusza Rosaka. Uczniowie wystąpili z wierszem Jana Brzechwy „Na Wyspach Bergamutach” do muzyki z filmu Akademia Pana Kleksa. Tego roku (2007) gościem honorowym przeglądu była znana i lubiana aktorka Teresa Lipowska.

Ogromnego wysiłku i pracy wymagał występ podczas V edycji przeglądu. Starannie przygotowane stroje, rekwizyty oraz choreografia zaowocowały efektownym występem. Członkowie „Pigmaliona” wykazali się świetną grą aktorską; zaprezentowali wiersz Juliana Tuwima „Rzepka”. Występ został powtórnie pokazany szerszej publiczności w czerwcu 2008 na zakończenie roku szkolnego.

Kolejny już VI Przegląd Małych Form Teatralnych wymagał od „Pigmaliona” wielokrotnych prób i doskonalenia umiejętności aktorskich, ale trud się opłacił. Występ uczniów z naszej szkoły wypadł efektownie, a to za sprawą autorskiego scenariusza stworzonego przez mgr Małgorzatę Włodarczyk na motywach wiersza Jana Brzechwy pt. „Pająk i muchy, intrygującej choreografii do muzyki E. H. GriegaIn Der Halle der Bergkonig oraz pracowicie wykonanych kostiumów.
Gośćmi honorowymi tegorocznego przeglądu były aktorki, Joanna Żółkowska i Teresa Dzielska (zdjęcia można obejrzeć w naszej galerii).

Podczas takiego przeglądu teatralnego dzieci niepełnosprawne mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich. Daje im to poczucie sprawstwa i sprzyja umacnianiu wiary we własne siły.

Zespół Szkół Specjalnych nr 45 w Częstochowie
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 45,
Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 2
42-224 Częstochowa ul. Czecha 15, tel: (34) 324-65-35
e-maile: zss45@edukacja.czestochowa.pl, dyrektor@zss45.czest.pl,
sekretariat@zss45.czest.pl
Strona internetowa - kontakt